–Hidden comment

Use attributes in format region_from and region_to= to change the languages showing in language switcher.
Available regions are:
europe_from europe_to
asia_from asia_to
mideast_from mideast_to
america_from america_to

Example:
europe_from=0 europe_to=22 will put all languages (ordered in language switcher settings) from 1 to 21 to Europe region:
asia_from=22 asia_to=25 will put all languages from 23 to 24 (so only 2) into Asia region.

Affiliate marketing taxes
 • Akademia
 • Podatki od marketingu afiliacyjnego – wszystko, co musisz wiedzieć

Podatki od marketingu afiliacyjnego – wszystko, co musisz wiedzieć

Marketing afiliacyjny może być lukratywną szansą dla każdego, kto chce zarabiać pieniądze online. Ważne jest, abyś zrozumiał następstwa podatkowe marketingu afiliacyjnego, zanim zaczniesz swój biznes, a my jesteśmy tutaj, aby pomóc. W tym wpisie na blogu omówimy, jakie podatki wiążą się z prowadzeniem strony partnerskiej i jak wpłyną one na Twoje dochody, a także na całą działalność.

Pamiętaj, że to, ile podatków zapłacisz i w jaki sposób je zapłacisz, będzie w dużej mierze zależało od miejsca zamieszkania i pracy. Chociaż ten artykuł jest świetnym punktem wyjścia, zdecydowanie zalecamy rozmowę z profesjonalnym doradcą podatkowym lub księgowym przed rozpoczęciem nowego biznesu partnerskiego.

Dokumenty podatkowe

Podatki od marketingu afiliacyjnego: krok po kroku

Dlaczego musisz płacić podatki od swoich zarobków jako marketer afiliacyjny? 

Prawie wszystkie kraje mają system opodatkowania przedsiębiorstw, w tym afiliantów, którzy sprzedają produkty online. Oznacza to, że jeśli planujesz zarabiać pieniądze dzięki marketingowi afiliacyjnemu to musisz zadbać o to, aby nie zapomnieć o podatkach!

System podatku dochodowego został zaprojektowany tak, aby każdy płacił swoją sprawiedliwą część. Oznacza to, że jeśli nie mieszkasz w jednym z wielu krajów na świecie, które są wyznaczone jako “raje podatkowe” dla właścicieli firm online, to będziesz musiał płacić podatki i przestrzegać wszystkich innych odpowiednich przepisów związanych z prowadzeniem strony internetowej lub biznesu online.

Dlaczego podatki są ważne przy prowadzeniu własnego biznesu, w tym podatek od samozatrudnienia dla firm jednoosobowych?

Wiele krajów na świecie ma różne modele podatkowe, które pozwalają na samozatrudnienie. Jako zarejestrowany właściciel firmy, który pracuje dla siebie, nadal masz obowiązek płacenia podatków według różnych stawek podatkowych. Chociaż może to różnić się od tradycyjnego modelu podatkowego, nadal musisz płacić pewne podatki od dochodów z marketingu afiliacyjnego.

Tylko dlatego, że nie pracujesz jako firma z wieloma pracownikami, nie minimalizuje to Twojego obowiązku płacenia podatków. W rzeczywistości, jako właściciel małej firmy, możesz być jeszcze większym celem dla audytu podatkowego.

Jednak nie wszystko wygląda tak źle. Możesz ubiegać się o zwrot podatku, co może faktycznie zaoszczędzić trochę pieniędzy, które w innym przypadku byś wydał.

Jakie podatki powinieneś płacić jako marketer afiliacyjny?

Na początku wyjaśnijmy sobie jedną rzecz. Jako marketer afiliacyjny, pracujesz dla siebie, a więc nie jesteś zatrudniony na tradycyjnych warunkach. Nie ma firmy, dla której pracujesz. Zamiast tego musisz założyć własną firmę i z tego powodu jesteś odpowiedzialny za płacenie własnych podatków na czas, a także odprowadzanie pieniędzy do swojej emerytury i za wszelkie inne powiązane opłaty.

Większość krajów na świecie ma jakieś ramy, które pozwalają pracować na własną rękę i dla siebie. Jest to inaczej nazywane jednoosobową działalnością gospodarczą i w dobie pracy online jest to dość powszechny model biznesowy.

Na przykład w Stanach Zjednoczonych nie zapłacisz żadnych podatków od sprzedaży jako marketer afiliacyjny, ponieważ technicznie rzecz biorąc, nie jesteś tym, który sprzedaje; ty tylko promujesz. Ponadto, prawdopodobnie nie będziesz musiał płacić żadnych podatków lokalnych, ponieważ po raz kolejny, z technicznego punktu widzenia, nie sprzedajesz niczego.

Jednak będziesz musiał płacić stanowe podatki dochodowe, podatki od samozatrudnienia i w niektórych przypadkach federalne podatki dochodowe. 

Różne kraje mają różne zasady i stawki podatkowe, więc po raz kolejny, najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z profesjonalistą przed pracą w marketingu afiliacyjnym. Kiedy już rozpoczniesz pracę, zawsze warto zatrudnić księgowego, aby Ci pomagał.

Różnica między dochodem brutto a dochodem netto 

 • Zysk brutto to kwota pozostała po odjęciu od przychodów kosztów towarów. Zysk netto to to, co pozostaje po odjęciu od przychodów wszystkich kosztów działalności.

 • Marże brutto są również znane jako “zarobki brutto” lub po prostu “zarobki”. To cena sprzedaży pobierana przez sprzedawcę internetowego plus wszelkie opłaty, które są wypłacane za każdą sprzedaż (zwane również opłatami za polecenie), pomniejszone o to, co jest pobierane za każdy sprzedany przedmiot.

Odliczanie wydatków od zarobków jako marketingowca afiliacyjnego

Za “wydatki” uznaje się tylko te koszty, które są bezpośrednio związane z działalnością w marketingu afiliacyjnym. 

Na przykład, jeśli posiadasz sklep detaliczny i kupujesz przedmioty do swojego sklepu za pieniądze uzyskane z marketingu afiliacyjnego, to te zakupy będą uznane za ważne wydatki biznesowe. Podobnie, wszelkie koszty pracy związane z pracownikami, którzy pracowali na Twojej stronie partnerskiej powinny być liczone jako wydatki biznesowe.

Jako marketer afiliacyjny, nie możesz doliczyć wydatków osobistych, takich jak ubrania czy biżuteria, które zostały zakupione na własny użytek i nie zostały odsprzedane na stronie. Podobnie, wszelkie pieniądze wydane na podróże w celu wzięcia udziału w konferencjach będą liczone jako wydatki osobiste, ponieważ nie prowadzą bezpośrednio do sprzedaży produktów, chyba że stwierdzisz inaczej i będziesz w stanie to udowodnić. 

Niektóre z najczęstszych odliczeń dla affiliate marketerów obejmują hosting, subskrypcje oprogramowania i research online. Możesz również zaliczyć do wydatków swoją godzinową pensję jako podmiot gospodarczy lub to, co płacisz pracownikowi za pracę nad Twoją stroną.

Przy wypełnianiu podatków związanych z dochodami z marketingu afiliacyjnego, wszystkie wydatki muszą być odliczone od zarobków brutto w celu określenia dochodu do opodatkowania.

Innymi słowy, musisz zwracać baczną uwagę na wszystkie zarobki, a także na rzeczy, na które wydajesz pieniądze. Utrzymanie tego skupienia każdego miesiąca nie tylko daje pewność, że nie stracisz pieniędzy, ale także znacznie ułatwia prowadzenie działalności zgodnie z prawem.

Jakie są konsekwencje podatkowe dla międzynarodowych oddziałów?

Konsekwencje podatkowe dla Twojej firmy, w tym sposób zgłaszania wszelkich dochodów lub wydatków na podatki od marketingu afiliacyjnego są różne, w zależności od regionu lub kraju.

Podatek afiliacyjny w USA

USA było jednym z krajów, które najszybciej wychwyciły potrzebę wprowadzenia modelu podatku afiliacyjnego. W 2008 roku pojawiło się nowe prawo “affiliate nexus”, jako sposób na pobieranie podatku bez konieczności fizycznej obecności sprzedawcy w Stanie, w którym towary są sprzedawane.

W istocie, “affiliate nexus” jest połączeniem pomiędzy biznesem, który produkuje towary lub usługi, a podmiotem, który je sprzedaje. Jeśli istnieje nexus pomiędzy dwoma różnymi Stanami, jeden z nich ma możliwość opodatkowania sprzedaży na odległość.

Nie w każdym Stanie w USA są regulujące przepisy dotyczące marketingu afiliacyjnego; ale aż w 30 Stanach są. W zależności od tego, gdzie znajduje się firma i gdzie Ty się znajdujesz, będziesz miał różne zobowiązania podatkowe i stawki podatkowe. 

Na przykład, jeśli masz siedzibę w Alabamie i sprzedajesz klientowi w Kalifornii lub Kolorado, przepisy dotyczące nie będą takie same.

Brzmi skomplikowanie? Zgadzamy się, dlatego sugerujemy najpierw przeczytać ten dokument. Następnie udaj się z wizytą do specjalisty od spraw podatkowych.

Podatek afiliacyjny w UE

Jeśli sprzedajesz jakikolwiek produkt cyfrowy w Unii Europejskiej, podlegasz tak zwanym przepisom MOSS dotyczącym płatności VAT. Jest to skrót od Mini One Stop Shop. Przepisy te zostały wprowadzone w 2015 roku, jako szybki sposób na pobieranie podatku od sprzedaży towarów cyfrowych w Unii Europejskiej.

Aby ułatwić koordynowanie podatków od marketingu afiliacyjnego, nie musisz ubiegać się o nie we własnym kraju. Zamiast tego, powinieneś ręcznie złożyć kwartalny raport MOSS dla podatku VAT, wyszczególniając wszystkie sprzedaże, których dokonujesz w różnych krajach UE. W ten sposób będziesz mógł za jednym razem zgłosić i zapłacić wszystko jednemu podmiotowi.

Jeśli sprzedajesz wyłącznie w UE, jest to dobry sposób na obsługę podatków za jednym zamachem, dla wszystkich krajów członkowskich.

Porady podatkowe dla tych, którzy są nowi w świecie marketingu afiliacyjnego 

Poznaj swoje obowiązki podatkowe jako affiliate marketer

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są Twoje zobowiązania podatkowe w rejonie, w którym mieszkasz. Wiedza o tym, jakie podatki musisz zapłacić i zgłosić, jest kluczowa! 

Jeśli nie jesteś pewien lokalnych przepisów, najlepiej skonsultuj się z księgowym lub prawnikiem, który specjalizuje się w prawie podatkowym w danym regionie.

Jeśli na przykład mieszkasz w Unii Europejskiej, istnieją szczegółowe zasady dotyczące tego, jakie podatki musisz płacić i ile pieniędzy może być odliczonych od Twoich zarobków z programu partnerskiego na te cele. Ważne jest, abyś wiedział dokładnie, jakie procesy i procedury będą miały wpływ na Twoją osobistą sytuację.

Często istnieje wiele zamieszania na temat tego, jakie podatki są związane z marketingiem afiliacyjnym, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaje prowizji, które zarabiasz. Może to prowadzić do błędów popełnianych podczas odprowadzania podatków, których można by uniknąć, gdyby ludzie wiedzieli więcej o swoich obowiązkach i o tym, jak mogą one wpłynąć na ich osobiste życie.

Zrozumienie różnicy między hobby a biznesem

Affiliate marketing może być zabawą, ale musisz pamiętać, że ta zabawa jest związana z poważnymi czynnościami, ponieważ generujesz pieniądze, które musisz następnie zgłosić. 

Istnieje kilka powszechnych dylematów, które często dotykają osoby pracujące w marketingu afiliacyjnym.

Wielu marketerów afiliacyjnych nie zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, aby złożyć wniosek do rządu lub zapłacić podatek od tego, co robią za pośrednictwem swoich stron internetowych. W prawie wszystkich krajach, podatek dochodowy jest obliczany po osiągnięciu pewnego progu procentowego i może być prawdą, że w oparciu o swoje wysiłki affiliacyjne, po prostu nie zarabiasz wystarczająco dużo, aby wejść do pierwszego przedziału podatkowego.

Z drugiej strony, jeśli Twój marketing afiliacyjny zapewnia bardziej znaczący % rocznego dochodu, upewnij się, że to, co robisz z nim jest dokładnie śledzone, aby nie skończyć w kłopotach podatkowych!

Dlatego pamiętaj o swoich obowiązkach i nie zdawaj się na innych w kwestii wskazówek, chyba, że są to profesjonaliści w danej dziedzinie (o czym wspominaliśmy wcześniej). W każdym

Zapoznaj się z podstawami i przepisami podatkowymi w swojej okolicy

W zależności od regionu/formy firmy, upewnij się, że jesteś świadomy wszystkich zaleceń i przeciwskazań.

Na przykład, jeśli jesteś jednoosobową działalnością gospodarczą lub prowadzisz biznes usługowy, który jest opodatkowany jako indywidualny podmiot, (w przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), wtedy proces składania podatków od marketingu afiliacyjnego będzie się różnił od tych, które mają własne firmy. 

Zasady i przepisy dotyczące marketingu afiliacyjnego często nie są dobrze rozumiane przez osoby, które są nowe w tej branży. Prowadzi to do problemów, których można by uniknąć, gdybyś był dobrze poinformowany o swoich obowiązkach z wyprzedzeniem, a nie po fakcie, kiedy może być już za późno!

Dowiedz się, co można opodatkować, a co nie.

Kiedy rozpoczynasz działalność w zakresie marketingu afiliacyjnego, bądź pewien co sprzedajesz i komu sprzedajesz to.

Na przykład ponowna sprzedaż produktów fizycznych może mieć inne stawki podatkowe niż sprzedaż oprogramowania. Musisz dokonać odpowiednich obliczeń podczas (re)sprzedaży tych produktów; możesz użyć kalkulatora podatkowego do tej procedury. W ten sposób nie stracisz żadnych pieniędzy i oddelegujesz odpowiednią część swojego zysku na podatki.

Jeśli sprzedajesz różne produkty i usługi do wielu krajów i regionów, najpierw zrób rozeznanie. Zanim dodasz nowy produkt lub rozpoczniesz współpracę z nowym partnerem, zbadaj najpierw konsekwencje tej współpracy, aby upewnić się, że produkt rzeczywiście podlega opodatkowaniu i jaki procent będziesz musiał zapłacić.

Jak uniknąć problemów z podatkiem dochodowym, gdy zarabiasz w sieci

Miej oddzielne konto bankowe dla swoich dochodów online

Korzystaj z bankowości internetowej

Jeśli masz osobne konto bankowe, które nie jest powiązane z Twoimi codziennymi finansami, łatwiej będzie Ci śledzić pieniądze, które wpływają z Twojej pracy online. 

Innym pomocnym czynnikiem jest to, że te konta nie są połączone bezpośrednio z żadnymi innymi funduszami lub transakcjami znajdującymi się na rachunkach domowych itp. 

W ten sposób możesz śledzić to, co musisz zapłacić oraz kiedy jest to należne, bez żadnych problemów!

Prowadzić dokładną ewidencję przychodów, umów i wydatków

Przechowuj zapisy dotyczące dochodów z programu partnerskiego

Ważne jest, aby zachować wszystkie paragony i prowadzić dokładny rejestr przychodów i wydatków biznesowych.

Może to ułatwić Ci czas rozliczeń podatkowych, audyt, a także pomóc, jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem, gdzie będziesz potrzebował dowodu swoich zarobków i tego co zostało wydane.

Ustal system składania podatków co roku (faktury, paragony itp.).

Zachowaj rachunki

Powinieneś ustalić system, który sprawi, że wypełnianie podatków od marketingu afiliacyjnego będzie znacznie łatwiejsze. 

Może to być tak proste, jak uporządkowanie paragonów i faktur w folderze lub segregatorze, gdzie można je łatwo i szybko znaleźć.

Posiadanie zorganizowanego systemu do śledzenia Twoich poczynań, może uprościć składanie dokumentów. Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest prowadzona jako jednoosobowa działalność gospodarcza czy jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Warto rozważyć skorzystanie z usług księgowego lub prawnika specjalizującego się w tego typu pracach, aby zapewnili oni, że wszystko pójdzie gładko podczas składania dokumentów.

Prawnik podatkowy

Jeśli masz problemy z wypełnieniem swoich podatków ze względu na specyficzne przepisy i zasady dotyczące rodzajów dochodów lub działalności gospodarczej, to może najwyższy czas, aby rozważyć uzyskanie pomocy od profesjonalisty. 

Szukając kogoś, kto specjalizuje się w tego typu pracy, upewnij się, że może dostarczyć referencje lub studia przypadków, czy przykłady innych firm, kiedy to pomogli ludziom z ich podatkami w przeszłości.

Księgowy lub prawnik podatkowy może pomóc w bezpiecznym i bezproblemowym złożeniu dokumentów, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności.

Stwórz biznesplan dla swojego marketingu afiliacyjnego i trzymaj się go. 

Stwórz biznesplan dla swojego marketingu afiliacyjnego

Ważne jest, aby go stworzyć, niezależnie od tego, jaki rodzaj biznesu prowadzisz, ponieważ posiadanie planu sprawi, że wszystko będzie znacznie łatwiejsze.

Jeśli będzie zrobiony poprawnie, Twój biznes może stać się bardzo satysfakcjonujący i lukratywny.

Posiadanie dobrego planu biznesowego pomoże Ci w organizacji, jak również zapewni, że Twój dochód pozostanie stały przez cały rok.

Podatki od marketingu afiliacyjnego – wszystko, co musisz wiedzieć

Ważne jest, aby wszystko było prowadzone zgodnie z prawem, w przeciwnym razie może to doprowadzić do poważnych problemów w późniejszym czasie. 

Istnieje wiele krajów na świecie, w których prowadzenie biznesu online bez płacenia podatków i przestrzegania wszystkich powiązanych praw/przepisów jest nielegalne. 

Dla niektórych osób, które mieszkają w miejscach, gdzie obowiązują takie przepisy, lub pracują zdalnie dla firm spoza swojego kraju, może być trudno śledzić wszystkie związane z tym kwestie prawne. 

Dlatego ważne jest, aby zrobić jak najwięcej badań, aby wszystko działało jak należy.

Rozważ ubezpieczenie się od potencjalnych strat związanych z prowadzeniem marketingu afiliacyjnego.

Uzyskaj ubezpieczenie - marketing afiliacyjny

Jeśli obawiasz się, że Twój biznes może nie przynieść pożądanych rezultatów, to rozważ uzyskanie pewnego rodzaju ubezpieczenia.

Możesz to zrobić w dowolnym miejscu i czasie w ciągu roku (nie tylko podczas składania podatków). Dodatkowo, zapewni Ci to spokój umysłu, ponieważ będziesz wiedział, że jeśli coś kiedykolwiek pójdzie niezgodnie z planem, to masz ze sobą ubezpieczenie.

Jak wspomniano wcześniej, posiadanie dobrego planu może pomóc marketerom upewnić się, że są gotowi na wszystko, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę ubezpieczenie, niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności prowadzisz! 

Frequently Asked Questions

 • Czy potrzebuję księgowego lub doradcy podatkowego do złożenia moich podatków od marketingu afiliacyjnego?

  Chociaż jest to zdecydowanie dobry pomysł, aby wynająć odpowiednie osoby do pomocy, zwłaszcza jeśli nie masz absolutnie żadnej wiedzy na temat podatków, nie musisz definitywnie zatrudniać księgowego lub preparatora podatkowego, aby złożyć swoje podatki od marketingu afiliacyjnego. Możesz skorzystać z zasobów internetowych, takich jak kalkulatory podatkowe, które są dostępne za darmo. Alternatywnie, możesz użyć programu (takiego jak Turbotax) lub arkusza kalkulacyjnego, który automatycznie obliczy wszystko za Ciebie. Pamiętaj tylko, aby śledzić wszystkie przychody i wydatki!

 • Czy są jakieś inne sposoby, które pozwolą mi zaoszczędzić, jeśli chodzi o podatki w marketingu afiliacyjnym?

  Istnieje wiele różnych ulg podatkowych, które mogą być zastosowane, jeśli chodzi o marketing afiliacyjny. Na przykład, jeśli używasz swojego bloga do generowania dochodu, to może to kwalifikować się do odliczenia z tytułu prowadzenia biura w domu (jeśli pewne wymagania mają tu zastosowanie). Będziesz musiał porozmawiać z księgowym lub znaleźć pewne zasoby online, które mówią o tym, jak te odliczenia działają i co jest wymagane, aby być do nich uprawnionym.

 • Jak poradzić sobie z podatkami dla bloga?

  Jeśli masz bloga, to najlepszą rzeczą do zrobienia jest śledzenie wszystkich dochodów, które zostały wykonane. Jeśli to możliwe, spróbuj użyć kalkulatora podatkowego lub arkusza kalkulacyjnego, który automatycznie obliczy wszystko dla Ciebie. W ten sposób łatwo będzie określić, co trzeba zapłacić.

 • Czym są podatki od marketingu afiliacyjnego i dlaczego muszę je płacić?

  Marketing afiliacyjny, jak każdy inny biznes, wiąże się z zarabianiem pieniędzy. Ponieważ jest to liczone jako dochód i musisz ponosić wydatki, musisz również płacić podatki. Musisz wziąć pod uwagę wszystkie pieniądze, które zarabiasz i odpowiednio odprowadzić należności.

 • Skąd mam wiedzieć, czy mój dochód podlega opodatkowaniu czy nie?

  Kiedy otrzymujesz pieniądze od firmy afiliacyjnej, podlegają one opodatkowaniu. Oznacza to, że musisz zapłacić podatek od tego dochodu! Wniosek jest taki: jeśli na Twoim koncie bankowym po miesiącu jest więcej pieniędzy niż przedtem, to podatek zostanie naliczony.

 • Jak obliczyć szacunkowy podatek kwartalny?

  W USA, jeśli twój dochód wynosi więcej niż 600 dolarów miesięcznie, IRS będzie wymagał od ciebie dokonywania szacunkowych kwartalnych płatności podatkowych. Możesz to zrobić wypełniając formularz T (quarterly taxes). Podczas wypełniania tego formularza ważne jest, aby prześledzić całkowity dochód, który został otrzymany za dany kwartał. Następnie możesz odliczyć określone wydatki kwalifikujące się do opodatkowania, od dochodu brutto podlegającego opodatkowaniu, zanim obliczysz ile podatku powinieneś zapłacić. Jeśli nie musisz płacić podatku kwartalnie (ponieważ Twój miesięczny dochód jest zbyt niski), po prostu zapłać całkowitą kwotę należną za dany rok do 15 kwietnia następnego roku.

 • Dlaczego ważne jest, aby nie zapominać o podatkach przy korzystaniu z usług firm takich jak Amazon Associates czy Google Adsense?

  Jeśli korzystasz z usług firm takich jak Amazon Associates czy Google Adsense, będą one co jakiś czas wysyłać pieniądze na Twoje konto bankowe. Jeśli nie zadeklarujesz tych kwot jako dochód podlegający opodatkowaniu w odpowiednim roku podatkowym (na podstawie daty ich otrzymania), możesz narazić się na spore kary! Dlatego możesz śledzić wszystkie dochody afiliacyjne od firm takich jak te i zadeklarować je jako dochód za rok podatkowy, w którym je otrzymałeś.

 • Kiedy upływa termin płatności moich podatków i co może się stać, jeśli nie zostaną one zapłacone na czas?

  Najlepszym czasem na zadeklarowanie swoich dochodów jest moment ich otrzymania. Najłatwiejszą rzeczą do zrobienia jest zapłacenie szacunkowych podatków kwartalnych w każdym kwartale. Oznacza to, oszacowanie, ile podatku powinieneś zapłacić w każdym kwartale, w oparciu o poprzednie wartości, i zapłacenie tej kwoty. Jeśli nadpłacisz, po prostu dostaniesz rabat.

Powrót do Akademii Załóż konto za DARMO

Our website uses cookies. By continuing we assume your permission to deploy cookies as detailed in our polityka prywatności i plików cookie.