–Hidden comment

Use attributes in format region_from and region_to= to change the languages showing in language switcher.
Available regions are:
europe_from europe_to
asia_from asia_to
mideast_from mideast_to
america_from america_to

Example:
europe_from=0 europe_to=22 will put all languages (ordered in language switcher settings) from 1 to 21 to Europe region:
asia_from=22 asia_to=25 will put all languages from 23 to 24 (so only 2) into Asia region.

What is affiliate marketing_
 • Akademia
 • Marketing afiliacyjny: Definicja

Marketing afiliacyjny: Definicja

Czy zmagasz się z ROI swoich działań marketingowych?

Marketing stał się bardziej wymagający, ponieważ przeciętna osoba ogląda około 5000 reklam dziennie.

Ale jeśli szukasz niezawodnego sposobu na czerpanie zysków ze swoich działań marketingowych, to marketing afiliacyjny będzie właściwym wyborem. 

Czym jest marketing afiliacyjny? 

Marketing afiliacyjny to sposób na zarabianie pieniędzy podczas gdy śpisz. Jest to w zasadzie proces, w którym zarabiasz uzgodnioną prowizję za promowanie produktu lub usługi. Zanurzmy się głębiej i wyjaśnijmy pojęcie marketingu afiliacyjnego! 

Definicja marketingu afiliacyjnego

Marketing afiliacyjny to proces, w którym osoba zwana afiliantem promuje produkt lub usługę dla firmy. Afiliant działa w imieniu firmy, w zasadzie jak sprzedawca. Dlatego też, po każdym pożądanym działaniu, partner otrzymuje prowizję. Pożądane działanie różni się od firmy do firmy i jest zawsze uzgodnione wcześniej. Na przykład, może to być zapisy do listy mailingowej, subskrypcje, kliknięcia na stronie internetowej lub sprzedaż. 

Firmy zainteresowane marketingiem afiliacyjnym mają do wyboru dwie opcje. Mogą albo stworzyć program partnerski, albo dołączyć do sieci afiliacyjnej. Więc na czym polega różnica między tymi dwoma?

Program partnerski to program, który Twoja firma tworzy od podstaw. Dlatego też firma jest odpowiedzialna za zasady i warunki, wytyczne dotyczące treści, e-mail outreach do afiliantów, itp. 

Sieć affiliacyjna jest zasadniczo stroną trzecią, która łączy afiliantów z firmami. Sieci afiliacyjne są już skonfigurowane z zasadami, wytycznymi i tak dalej. Tak więc, zwykle wystarczy się zarejestrować, dokonać płatności i czekać na sprzedaż.  

Który z nich jest więc lepszy?

Chociaż programy partnerskie mogą być bardziej czasochłonne na początku, to zdecydowanie warto zainwestować w nie w dłuższej perspektywie, ponieważ możesz mieć pewność, że partnerzy spełnią Twoje wytyczne i warunki. Prawdopodobnie najbardziej kluczowym wyróżnikiem jest koszt, który jest wyższy w przypadku sieci afiliacyjnej. Chociaż jest to zrozumiałe, ponieważ sieci afiliacyjne są stroną trzecią, która organizuje cały przepływ, musisz rozważyć czy jest to odpowiednie dla twojego budżetu i firmy, ponieważ często nie możesz zmienić sposobu, w jaki partnerzy zobowiązują się do/wykonują promocje. 

Jak działa marketing afiliacyjny?

Zwykle są 3 lub 4 strony. Pierwsza – afiliant, który jest w zasadzie reklamodawcą/wydawcą produktów/usług. Druga strona to sprzedawca – firma, która oferuje produkty fizyczne lub produkty cyfrowe. Trzecią stroną jest konsument. A czwartą stroną może być sieć afiliacyjna, która jest opcjonalna, ponieważ firmy mogą tworzyć własne programy partnerskie.

Teraz, gdy wyjaśniliśmy wszystkie możliwe strony zaangażowane w marketing afiliacyjny, spójrzmy jak on działa. Kiedy firma ma już swój własny program partnerski, zazwyczaj dociera do potencjalnych affiliantów, którzy mają swoją własną publiczność/grupę niszową. Jeśli obie strony zgadzają się na warunki, partner zwykle dostaje linki do produktów lub linki do śledzenia, które zawierają pliki cookie, które mówią skąd lead/sprzedaż pochodzi. Aby uzyskać te linki partnerskie, firmy zazwyczaj korzystają z platform śledzących lub oprogramowania do generowania i śledzenia ich.    

Sprzedawca

Jeśli jesteś sprzedawcą, dużo zależy od drogi, którą wybierzesz, jeśli chodzi o marketing afiliacyjny. Albo wybierzesz program partnerski, albo sieć partnerską. Te dwa mają różne plusy jak i minusy. Jednak jeden z nich może przynieść rezultaty/pieniędze szybciej i jest to oczywiście sieć afiliacyjna, ponieważ ma ona już ustalony system z partnerami i ustalone zasady i warunki. Zatem wystarczy jedynie dopasować je do Twojego biznesu, aby samo wykonanie zadania zajęło mniej czasu. Tworzenie własnego programu marketingu afiliacyjnego zajmuje znacznie więcej czasu, ponieważ musisz go zbudować od podstaw i samemu dotrzeć do potencjalnych partnerów.

Affiliacja 

Każda osoba, która szuka dochodów z tytułu afiliacji, musi wcześniej rozważyć jeden kluczowy czynnik. Czy masz sporą grupę odbiorców/niszę? Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, to trudno będzie Ci szybko osiągnąć sprzedaż afiliacyjną. Budowanie publiczności wymaga czasu, a można to zrobić za pomocą wielu różnych platform. Na przykład, możesz stworzyć własny blog z niszą, którą jesteś zainteresowany. Jednak wymaga to wiele wysiłku i czasu, ponieważ musisz stworzyć świetną treść i zoptymalizować ją pod kątem wyszukiwarek. Bez tego nie będziesz w stanie szybko zarobić pieniędzy.

Jednak, nic nie jest niemożliwe. Płatna reklama poprzez odpowiednie kanały marketingowe jest sprytnym sposobem na promocję, nawet jeśli nie masz publiczności. Mimo, że to duże ryzyko dla każdego, kto nie ma doświadczenia w płatnej reklamie, jest to zdecydowanie szybki sposób na skalowanie leadów/sprzedaży bez posiadania publiczności.

Proces marketingu afiliacyjnego

 1. Klient ogląda reklamę lub link kierujący do eCommerce, strony internetowej lub bloga.
 2. Klient klika w link/reklamę.
 3. Klient kupuje produkt/usługę lub wykonuje pożądaną akcję.
 4. Akcja/zakup jest rejestrowana w oprogramowaniu afiliacyjnym lub sieci afiliacyjnej.
 5. Gdy strona/blog/eCommerce potwierdzi zakup, afiliant otrzymuje prowizję.

Przykłady marketingu afiliacyjnego

Zalety marketingu afiliacyjnego

Zwiększona wydajność strony internetowej 

Ukierunkowanie na właściwą grupę odbiorców poprzez afiliację często równa się nowemu źródłu ruchu z wielu kanałów medialnych. To z kolei przynosi większą świadomość marki i potencjalne nowe organiczne backlinki do Twojej strony, wzmacniając ocenę Twojej domeny i poprawiając Twoją pozycję w Google.

Poprawa reputacji firmy

Posiadanie znanych afiliantów chwalących się Twoim biznesem może prowadzić jedynie do poprawy sprzedaży i lepszej reputacji firmy. W rezultacie możesz uzyskać dodatkowe możliwości rozwoju, na przykład poprzez nowe partnerstwa. 

Niskie koszty

Ponieważ afiliant zajmuje się całym marketingiem, nie musisz inwestować ani martwić się o stworzenie idealnej strategii marketingowej.

Wysoki wskaźnik ROI

Ponieważ wybrani przez Ciebie afilianci mają zazwyczaj duży wpływ na niszę, w którą celujesz ROI jest zazwyczaj wyższy niż inne działania marketingowe. 

Elastyczność 

Marketing afiliacyjny pozwala Twojej firmie wejść na nowe rynki bez konieczności wydawania dużej ilości środków. Wystarczy poszukać afiliantów w obrębie swojego obszaru zainteresowań i zacząć docierać do nowych odbiorców. 

Czy jesteś gotowy, aby uzyskać wszystkie te korzyści? Wszystko, co musisz zrobić, to mieć dedykowanego menedżera konta dla partnerów i doskonałe oprogramowanie partnerskie. Sprawdź Post Affiliate Pro i przetestuj go natychmiast. 

Rodzaje marketingu afiliacyjnego

Sprawdź różne rodzaje marketingu afiliacyjnego zanim zaczniesz z nim działać. Rozważ wszystkie opcje, ponieważ każdy z nich ma swoje plusy i minusy. 

Niezrzeszony marketing afiliacyjny

Niezrzeszony marketing afiliacyjny oznacza, że afiliant nie ma doświadczenia, wiedzy na temat Twoich produktów/usług. Mówiąc konkretnie, afiliant nie tworzy treści lub nie zna niszy sprzedawcy. 

Powiązany marketing afiliacyjny jest przeciwieństwem niezrzeszonego. Afiliant ma doświadczenie, wiedzę i publiczność związaną z Twoimi produktami/usługami. Oznacza to również, że partner wypróbował produkt/usługę, rozumie go i poleca go do właściwej/ docelowej niszy. Tak więc, ci partnerzy są najlepsi dla firm chcących uzyskać jak najwięcej z marketingu afiliacyjnego. 

Zaangażowany marketing afiliacyjny

Zaangażowany marketing afiliacyjny jest podobny do powiązanego marketingu afiliacyjnego. Afiliant ma odbiorców, wiedzę i doświadczenie w tej samej niszy. Ale co więcej, partner jest również zaangażowany we współpracę z firmą, np. w tworzenie produktu. To może być naprawdę korzystne dla handlowców, ponieważ publiczność zwykle konwertuje więcej, gdyż recenzent jest bardziej zaangażowany. Jednak może to być także potencjalnie ryzykowne dla podmiotów stowarzyszonych, ponieważ są one związane z firmą, nawet podczas kryzysu. 

Kanały marketingu afiliacyjnego

Influencerzy

Influencer to ktoś, kto ma swoich zwolenników wśród osób o tym samym hobby, stylu życia lub preferencjach. Dlatego też, są to świetni partnerzy, ponieważ mogą promować produkty/usługi szybko i łatwo. Firmy mogą wybrać influencerów w oparciu o niszę. Jest to wygodny i szybki sposób na zdobycie leadów lub zwiększenie sprzedaży firmy.

Blogerzy

Blogerzy przyciągają publiczność poprzez wyszukiwarki. Po pierwsze, zwykle próbują produkt/usługę i piszą kompleksowe recenzje na swoich stronach internetowych. W rezultacie, mogą organicznie dotrzeć do ogromnej publiczności. Ludzie ufają recenzjom online tak samo jak osobistym rekomendacjom. Właściwie prawie 93% klientów twierdzi, że był to istotny czynnik w ich procesie decyzyjnym. Tak więc, blogerzy niszowi są pożyteczni w prowadzeniu leadów lub sprzedaży i szerzeniu pozytywnej świadomości dla Twojej firmy. 

Lista e-mail

E-mailing? Na pewno? Tak, to nadal bardzo dobry sposób na konwersję leadów w klientów. Właściwie ROI dla email marketingu wynosi 122%. Dlatego tworzenie angażujących e-maili z hiperłączami nie jest niczym, co można lekceważyć w dzisiejszych czasach. Należy jednak uważać na spamowanie, gdyż może ono przynieść odwrotny skutek. 

Serwisy medialne

Innym świetnym kanałem dla marketingu afiliacyjnego są ogromne witryny medialne takie jak Facebook, Instagram czy Youtube. Ponieważ te duże platformy mają ogromną publiczność, możesz wykorzystać to na swoją korzyść, aby promować swoje produkty/usługi. Możesz tworzyć reklamy, jak banery, lub promować poprzez linki partnerskie. 

Przykład: Na przykład Youtube jest ogromną platformą mediów społecznościowych, w której konsumenci śledzą swoje ulubione kanały oparte na ich hobby lub stylu życia. Amazon stworzył program partnerski o nazwie Amazon Associates, który generuje unikalny link, który można wstawić w opisie pod filmem youtube. W ten sposób partner otrzymuje prowizję, gdy widzowie youtube kupują konkretny produkt poprzez link. Oczywiście, różne produkty mają różne zakresy prowizji. Należy jednak stwierdzić, że konsumenci nie płacą więcej za te produkty.

Mikrostrony płatnych wyszukiwań

Mikrostrony płatnych wyszukiwań są jak blogi. Są to strony internetowe, które mówią do konkretnej niszy i są złożone w prosty sposób. W ten sposób łatwo i szybko konwertują. 

Jak zarabiać w marketingu afiliacyjnym

Istnieje kilka sposobów, w jaki firma/sprzedawca może wynagrodzić afilianta za jego pracę, np;

Koszt za sprzedaż

Koszt za sprzedaż, lub inaczej Koszt za zamówienie, jest metodą płatności, w której sprzedawca płaci partnerowi tylko za rzeczywiste zamówienia/sprzedaż. Jest to bezpieczny wybór dla sprzedawców, którzy chcą zobaczyć natychmiastowe wyniki.

Koszt za akcję

Koszt za akcję oznacza, że afilianci otrzymują wynagrodzenie w oparciu o to, ilu klientów ukończy pożądane działanie, takie jak zapisy na e-mail, rozmowy demo, darmowe pobrania, darmowe próby, itp.

Koszt za kliknięcie

Koszt za kliknięcie to metoda, w której sprzedawca płaci za każde kliknięcie na stronie internetowej pochodzące od linku partnera. Metoda ta jest zwykle używana, gdy sprzedawca chce uzyskać wysoki ruch na stronie internetowej od podmiotów stowarzyszonych.

Koszt za milę

Koszt za milę to kolejna metoda płatności, w której partnerzy otrzymują wynagrodzenie za każdy tysiąc wyświetleń, które przynoszą do produktu/strony internetowej sprzedawcy.

Umiejętności wymagane w marketingu afiliacyjnym

Jeśli jesteś handlowcem poszukującym odpowiedniego partnera dla swojego biznesu internetowego, rozważ wybór partnera o szerokim zakresie umiejętności, takich jak: 

 • Doskonałe umiejętności komunikacyjne
 • Kreatywność
 • Znajomość SEO
 • Znajomość UX
 • Umiejętność rozwiązywania problemów (wykrywanie ich, interpretacja analiz)
 • Umiejętności w zakresie marketingu cyfrowego i sprzedaży
 • Preferowane: doświadczenie w projektowaniu stron internetowych
 • Preferowane: doświadczenie z platformami eCommerce

Wnioski

Podsumowując, marketing afiliacyjny to świetny sposób na rozszerzenie poziomu swojego biznesu o nowe perspektywy i sprzedaż. Według Statista szacuje się, że rynek ten osiągnie 8,2 miliarda dolarów amerykańskich do 2022 roku. Nie trzeba dodawać, że marketing afiliacyjny nie jest martwy. Więc, na co czekasz?

Post Affiliate Pro to oprogramowanie partnerskie, które umożliwia skuteczne zarządzanie wszystkimi partnerami. Dowiedz się więcej o nim i wypróbuj go dzięki darmowej rozmowie z nami już teraz.

Frequently Asked Questions

 • Co oznacza marketing afiliacyjny?

  Marketing afiliacyjny jest rodzajem marketingu opartego na wydajności, w którym firma nagradza jednego lub więcej partnerów za każdego gościa lub klienta sprowadzonego przez reklamę afilianta lub link od affilianta.

 • Czy marketing afiliacyjny wymaga kodowania?

  Niekoniecznie. Musisz wiedzieć, jak tworzyć strony docelowe i konfigurować trackery, ale poza tym możesz łatwo zlecić inne zadania techniczne za pomocą oprogramowania, takiego jak Post Affiliate Pro. Chociaż nie jest to must-know, zalecamy naukę podstaw, ponieważ pomaga to zrozumieć dane w bardzo szczegółowy sposób.

 • Czy marketing afiliacyjny to piramida finansowa?

  Nie, marketing afiliacyjny nie jest piramidą finansową. Jest to model biznesowy, w którym afiliant otrzymuje prowizję po każdej zrealizowanej akcji/sprzedaży.

 • Czy marketing afiliacyjny jest łatwy?

  Odpowiedź zależy od poziomu Twoich umiejętności. Jeśli masz dużą publiczność/zwolenników, może być łatwo zacząć od marketingu afiliacyjnego. Jednak jeśli jesteś początkującym bez obserwujących, będziesz musiał pracować ciężej, aby zbudować swoją publiczność lub zarabiać na płatnej reklamie.

Powrót do Akademii Załóż konto za DARMO

Our website uses cookies. By continuing we assume your permission to deploy cookies as detailed in our polityka prywatności i plików cookie.